Çocuklarda tuvalet eğitimi ne zaman başlanmalıdır ?

Anne rahmine cenin düştüğü andan itibaren anne ve baba adaylarına büyük görev düşmektedir. Bebek doğduktan belli bir süre tuvaletini sıklıkla yapar. Bu, bebeğinizin metabolizması ile ilgilidir. Peki bebeğinize tuvaletini yapabilmesi için eğitim ne zaman verilmelidir? İşte bu yazımızdaki ana tema bu konudur. Bebeklikten çocukluğa geçme evresinde ve sonrasında tuvalet eğitimi yavaş yavaş verilmeli ve normal yaşam sürecine adapte edilmelidir. Yaklaşık olarak 1,5 yaşlarında tuvalet eğitimi başlaması doğru iken, bu durum zaman zaman bebeğinizin gelişim sürecine göre 2 ile 3 yaşına kadarda uzayabilir.

İsterseniz çocuğunuza tuvalet eğitimi ne zaman verilir? 

*Bebeğiniz belli bir süre yaklaşık bir iki saat kadar halen bezi kuru ise ve bezden rahatsızlık duyduğunu hissettirdiği anlarda,

*Altı kirlendiğinde, bu durumdan rahatsızlık duyduğunu hissettirdiği anlarda,

*Tuvalet ihtiyacı olduğunda sıkılma göstermeden çömeliyor ve oturuyorsa, eğitime başlamak için zamanın yaklaşmasına işarettir.

*Alıştırma külotları giydirerek bez kullanımının önüne geçmek; tuvalet eğitiminin ilk aşamalarında yapılabilecek eğitim teknikleri arasındadır.

*Çocuğunuz ne görürse onu yapmaya çalışacağı için siz onuna örnek olacak yegane varlıksınız. Bu süreçte onu tuvalete özendirmek için, tuvaletinizin geldiğini ve bu ihtiyacı tuvalette gidereceğinizi telaffuz edebilirsiniz. Bu tip cümleler usulünce çocuğunuza eğitim amaçlı söylenmelidir.

*Bebeğinizin kıyafetleri anlık durumlarda müdahale kolaylığı olabilmesi için rahat ve kolay çıkarılabilir olmalıdır. Tuvaletinin geldiği durumlarda tuvalet ihtiyacı edinmesi için kıyafet özellikleri sorunsuz ve müdahalesi kolay olabilmesi oldukça önemlidir.

*Çocuklarla yetişkinlerin kasları farklılıklar göstermektedir. Bu durum tuvalet ihtiyacı esnasında rahat hareketi zorlaştırabilir. Yani çocuklar tuvaletlerini hemen yapamayabilirler. Böylesi durumlarda ebeveynlerin sabırlı davranmaları yerinde olacaktır. Çocuğuna zaman tanıması gereklidir.

Kısacası; iyi bir ailede yetişen bebek, her açıdan kendi donanımını elde edecektir. İlk eğitim ailede başlayacağı için ebeveynlerin üzerine düşen birçok görev bulunmaktadır. Bunlardan biri detuvalet ihtiyacını gidermedeki eğitimdir. Bu nedenle bu süreçte sabırlı ve eğitimci tavırlarla bebeğe yaklaşmak en doğru yoldur.

Şimdi Ara | İremnur Anaokulu